• Podziękowanie

          • Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom PSP w Przedborzu za bezinteresowną pomoc i wsparcie dla Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Kamil II w Kodrębie.

          • Wyniki Powiatowego Konkursu Ekologicznego pn. „Mamy rady na odpady”

          • W tym roku przypada jubileuszowa, 30. edycja akcji „Sprzątanie świata”. Z tej okazji Starostwo Powiatowe w Radomsku zaprosiło uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu całego naszego powiatu do udziału w konkursie pn. „Mamy rady na odpady”.

            Celem konkursu było utrwalenie przez uczniów w ich życiu trwałych nawyków i zachowań dotyczących ekologicznego stylu życia oraz uaktywnienie do myślenia o przyszłości środowiska naturalnego i recyklingu – powtórnego wykorzystania odpadów.

            Taka postawa uczniów przyczynia się do świadomego dbania o środowisko, a przede wszystkim do ograniczenia ilości otaczających nas dzikich wysypisk śmieci.

            Igor Kałuziński otrzymał wyróżnienie.

             

            Gratulujemy sukcesu!

            Iwona Karbownik

             

          • Akcja „Pamiętamy” w naszej szkole

          • Akcja „Pamiętamy” w naszej szkole

             

                     30 października 2023 r. uczniowie z klasy 5a i 7b wraz z wychowawcami: p. Sylwią Prymus, p. Tomaszem Małeckim oraz opiekunami p. Andrzejem Kaźmierczakiem i p. Rafałem Rabendą wzięli udział w akcji „Pamiętamy”.

             

            W jej ramach udaliśmy się na cmentarz katolicki w Przedborzu, aby posprzątać groby naszych zmarłych lokalnych bohaterów -uczestników powstań narodowych, wojny, lekarzy, odwiedziliśmy też Grób Nieznanego Żołnierza, jak również mogiły zmarłych już nauczycieli. Przy każdym zatrzymaliśmy się przez chwilę wspominając te osoby, zapaliliśmy też symboliczne znicze.

             

            Sylwia Prymus

          • Warsztaty ekologiczno-plastyczne Dary Ziemi

          • Warsztaty ekologiczno-plastyczne Dary Ziemi

            Dnia 24 października 2023 r. w Szkole Podstawowej w Przedborzu odbyły się Warsztaty ekologiczno-plastyczne Dary Ziemi przygotowane przez nauczycieli p. Barbarę Kraś, Małgorzatę Morawiec, Ewelinę Łabendowicz, Iwonę Karbownik, Sylwię Prymus i Wiolettę Mieruszyńską, w której uczestniczyli uczniowie klas piątych.
            W czasie warsztatów zostały zaprezentowane prace uczniów klas 4-8, które powstały z materiałów naturalnych „Darów Ziemi”. Celem, który nam przyświecał, była dbałość o nasze środowisko i zwrócenie uwagi na to, że można wykonywać takie piękne prace z surowców, które nie niszczą środowiska, a Twórcom pozwalają tworzyć te piękne cudeńka. Poprzez naszą wystawę chcieliśmy zwrócić uwagę na piękno przyrody, która nas otacza. Dlatego musimy podjąć starania, aby zachować to piękno dla przyszłych pokoleń. Chcemy uczyć poszanowania i odpowiedzialności, rozwijać wrażliwość i chęć działania na rzecz ochrony środowiska zgodnie z zasadą „Myśl globalnie działaj lokalnie”. Stąd nasza inicjatywa zachęcenia uczniów do tworzenia prac plastycznych z wykorzystaniem materiałów naturalnych, które po wykorzystaniu zostaną rozłożone przez bakterie i grzyby, a tym samym nie będą generowały większej ilości odpadów.
            Na nasze warsztaty zaprosiliśmy panią Katarynę Łuczyńską- dyrektor Muzeum Ludowego w Przedborzu, aby opowiedziała nam o działalności tej instytucji. Mieliśmy też okazję podziwiać piękne wytwory rękodzieła ludowego- eksponaty muzeum, które dawniej wykonywano z materiałów naturalnych. Tę część warsztatów zakończyły tańce ludowe i pieśni w wykonaniu uczniów klas trzecich i piątych.

            Pięknym podsumowaniem warsztatów było tworzenie prac plastycznych z naturalnych materiałów przez uczestników warsztatów- uczniów klas piątych. Układali oni zasuszone rośliny w papierowych koszyczkach, tworząc w ten sposób ciekawe kompozycje.  Był to wspaniale spędzony czas.

            Barbara Kraś

          • Wycieczka do Żarek

          • 25.10.2023 uczniowie klas 2b i 3a uczestniczyli w wycieczce do Żarek. Wyprawę zorganizowały Panie Elżbieta Lizińczyk i Monika Wysocka. Program był bardzo obszerny i obejmował lekcję multimedialną w Muzeum w Starym Młynie, warsztaty w Manufakturze Słodyczy ,,Hokus Pokus'', zajęcia w etnopracowni zabawek oraz warsztaty kulinarne. Wycieczka okazała się strzałem w dziesiątkę. Dzieci świetnie się bawiły i jednocześnie wiele się nauczyły. Dowiedziały się jak powstaje mąka, poznały zawody ginące, miały okazję zabawić się w rzemieślnika wykonując drobne prace. Obserwowały proces wyrobu masy karmelowej, z której własnoręcznie uformowały lizaki, wykonały zabawki z siana oraz przygotowały pizzę pod kierunkiem szefa kuchni ,,Przystani Leśniów''. Ten wyjazd dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci.

          • Drzewo to życie - prezentacja 🌲🌳

          • W kl. 3 a realizowany był projekt „Tajemnice lasu". Na jego zakończenie uczniowie przygotowali prezentację pt.: „Drzewo to życie" w formie multimedialnej i w formie plakatu. Zadaniem ucznia było zaprezentowanie przed grupą wybranego drzewa uwzględniając jego cechy charakterystyczne, korzyści dla gospodarki i zdrowia oraz ciekawostki. Niektórzy uczniowie wzbogacili swoje prezentacje o pokaz i degustację produktów pozyskiwanych z tego drzewa. Były to: syrop z sosny, świerka, klonu, woda brzozowa, ksylitol, herbata z liści brzozy oraz miód lipowy. Taki sposób pracy zachwycił uczniów, był dla nich nowym doświadczeniem w zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy przyrodniczej i ekologicznej.

            Elżbieta Lizińczyk

          • Poznajemy drzewa -kl.0-

          • Wycieczki przyrodnicze dostarczają wielu informacji o środowisku. W parku, na łące, na polu poznasz
            żyjące tam rośliny i zwierzęta.

            W październiku 6-latki wzięły udział w wycieczce w formie warsztatów ekologicznych,
            zorganizowanej na terenie parku w Przedborzu Celem zajęć przeprowadzonych przez pracownika
            Krajobrazowego Parku było przede wszystkim rozbudzanie ciekawości otaczającym światem, nabywanie
            odwagi w dociekaniu i zdobywaniu informacji, uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody, zwrócenie
            uwagi na wygląd świata roślin i zwierząt w porze jesieni, a także poznawanie i rozróżnianie drzew
            iglastych i liściastych, poznawanie budowy drzew, kształtowanie umiejętności dostrzegania przyrody
            wszystkimi zmysłami: poprzez wzrok, słuch, dotyk, węch.
            Dzieci miały okazję obserwować piękną, jesienną przyrodę, wspaniale radziły sobie z rozpoznawaniem
            drzew iglastych i liściastych po ich liściach i owocach, zebrały kolorowe, dębowe i klonowe liście .
            Po powrocie do klasy zajęcia były kontynuowane, dzieci rysowały i malowały drzewa, wypełniały karty
            pracy, utrwalając zdobytą wiedzę.
            Grazyna Włoch

          • Podziękowanie dla FUNDACJI TROP

          • Składamy serdeczne podziękowanie FUNDACJI TROP WARSZAWA za przekazaną w
            darze naszej bibliotece książkę pt „ O kundelku, który nie znał drogi do domu”
            Jest to poruszająca w swej wymowie opowieść o kundelku która pokazuje, że psy
            potrzebują do swojego funkcjonowania nas – ludzi, z którymi mogą się spotkać „wzrokiem i sercem”. Takich osób, które je zauważą i nie zlekceważą ich potrzeb ani tego, co odczuwają. Takich, dzięki którym odnajdą one swoją drogę do domu. Ta wzruszająca opowieść edukuje dzieci w temacie empatii i uczy wrażliwości na zwierzęta.
            Zapraszam do biblioteki szkolnej :)

            Monika Ilnicka

          • VIII Edycja Akcji „Reszta dla psiaka i kociaka”.

          • Już od 2 listopada startujemy z VIII Edycją Akcji „ Reszta dla psiaki i kociaka”.

            Zachowania ludzi których psy nienawidzą, nieakceptowane zachowania.  Rejestracja zwierząt, psa i kota.                                                 

             

            Zachęcamy wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły o przyłączenie się do naszej akcji. Na dolnym korytarzu będzie wyznaczone miejsce gdzie będzie można  zostawić karmę.  Klasy 0-III zachęcamy do klasowych zbiórek karmy. 30 listopada osoby zaangażowane w akcję przejdą po klasach i odbiorą karmę spisując ile kilogramów dana klasa zebrała.  W tym roku zbieramy karmę suchą i mokrą w puszkach.

            W ubiegłym roku udało nam się zebrać 200kg karmy, mamy nadzieję, iż w tym roku zbierzemy więcej. Liczymy na Was.

            Naszą akcją wspieramy radomszczańskie schronisko.

          • BohaterON – włącz historię! Podsumowanie projektu w naszej szkole

          • To ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje:  Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

            Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

            Za pośrednictwem kampanii promowane są  patriotyczne postawy i tożsamość narodowa w Polsce i poza jej granicami, a także tworzona jest wspólnota pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach przez cały rok. 

            Nasza szkoła już po raz czwarty przystąpiła do tej jakże szlachetnej akcji. Od połowy września 2023 r. do 19 października 2023 r. w klasach 4-8 odbywały się prelekcje na temat Postania Warszawskiego. Młodzież poznawała biogramy wybranych uczestników. W dowód wdzięczności uczniowie przygotowali ponad 100  laurek z podziękowaniem dla naszych bohaterów.

            Projekt zakończyłam z przytupem. Przy pomocy p. Marcina Ryszki nagrany został film z podziękowaniem dla powstańców. Na początku, zgodnie ze scenariuszem, przewodnicząca szkoły Aleksandra Zawada odczytała przyniesione przez powstańczych listonoszy - Zuzannę Grześkiewicz i Adama Nowaka życzenia dla powstańców, następnie Franciszek Czuryłło przepięknie zagrał na trąbce  piosenkę „Warszawskie dzieci”, a na zakończenie wszyscy uczniowie z klas 4-8, czyli 194 osób tę piosenkę zaśpiewało. Franek grając jeszcze raz na trąbce ten utwór z gracją i klasą zamknął nasz projekt.

                     Sylwia Prymus

          • Wystawa prac dr Piotra Wypycha Drzewa w Krajobrazie...

          • Dnia 12 października 2023 r. odbyła się wystawa prac dr Piotra Wypycha pt. Drzewa w
            Krajobrazie... Miejskim Domu Kultury, w której uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu pod opieką p. Barbary Kraś ip. Iwony Karbownik.
            Wystawę stanowiły zdjęcia drzew wykonane w technice podczerwieni. Zdjęcia przedstawiały pojedyncze i zbiorowe portrety drzew z terenu parków krajobrazowych województwa łódzkiego. Dokumentacja fotograficzna cennych drzew na przestrzeni lat umożliwia obserwowanie zmian stanu drzew oraz zmiany krajobrazu w czasie. Autor zachęcał młodych ludzi do podjęcia działań w terenie i doskonalenia technik fotografowania cennych przyrodniczo obiektów i nie tylko...

            Barbara Kraś
            Iwona Karbownik

          • Pasowanie na Zerówkowicza

          • Wielkim ołówkiem na naszym ramieniu
            Dziś będziemy pasowani
            Nasza pani uśmiechnięta
            Bo stajemy się uczniami!

            Pasowanie na Zerówkowicza

            Dzień 12 pażdziernika 2023 roku pozostanie na długo w pamięci
            dzieci z grupy 6 latków w Publicznej Szkole Podstawowej
            w Przedborzu. Właśnie tego dnia odbyła się ważna szkolna
            uroczystość – „Pasowanie na Zerówkowicza” połączona z
            poznaniem mieszkańców lasu w Bysiowie. Po krótkiej części
            artystycznej, w której starszaki zaprezentowały swoje umiejętności
            recytatorskie i wokalne , złożyły uroczyste ślubowanie. Pani
            wychowawczyni Grażyna Włoch dokonała uroczystego pasowania
            na zerówkowicza, kładąc na ramieniu każdego dziecka dużą
            kredkę. Na dziecięcych twarzach widać było powagę i dumę, że
            w tym dniu, oni są najważniejsi. Na pamiątkę tego wydarzenia
            każde dziecko otrzymało dyplom , odblaski i słodycze.
            To miłe spotkanie zakończyło się wspólną fotografią oraz
            zaproszeniem na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
            Nowo pasowanym zerówkowiczom życzymy wielu sukcesów,
            nowych przyjaźni i samych radosnych chwil spędzonych w szkole!
            Grażyna Włoch

          • Wycieczka integracyjna – 4a,4b i 6b

          •        6 pażdziernika 2023 roku uczniowie klas 4a, 4b oraz 6bz paniami  Ewą Grabowską, Halliną Kruk, Marzanną Wtorek i Ewą Wożniak integrowali się na wycieczce do Łodzi. Pierwszym punktem była podróż po gwiazdozbiorach jesiennych w Planetarium. Jednym z nich jest  Kasjopeja, a za nią Plejady. Na lewo od Plejad leży Woźnica, gdy połączymy jego główne gwiazdy tworzy sześciokąt. A dalej wspaniała Droga Mleczna i wiele innych ciekawych gwiazd  na niebie.

                  Następnie uczniowie uczyli się poprzez zabawę prowadząc pod kierunkiem chemika ciekawe doświadczenia z różnymi substancjami.

               Kolejnym punktem było Muzeum Kinematografii. Muzeum umożliwiło uczniom zapoznanie się z archiwalną aparaturą filmową, dokumentami życia filmowego, materialnymi obiektami związanymi z tworzeniem i funkcjonowaniem sztuki filmu fabularnego, dokumentalnego, oświatowego, animowanego, awangardowego, video i telewizji, programów filmowych, plakatów, scenografii, fotosów i pamiątek związanych z ludźmi kina. Nie zapomniano również o historii kina w Łodzi, eksponowane są m.in. programy kinowe, pamiątki związane z gwiazdami polskiej kinematografii czy kalendarium rozwoju sztuki srebrnego ekranu. Jednym z najważniejszych eksponatów jest jednak oryginalny i w pełni sprawny fotoplastikon, który zagrał w filmie Vabank.

                 Wszyscy wrócili w dobrych humorach i czekają na następny wyjazd.

          • Profilaktyka - konkurs

          • W ramach ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj trzeźwy umysł 2023" ogłaszam konkurs profilaktyczno-edukacyjny

            W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH – KONKURS FOTOGRAFICZNY

            • Rodzaj konkursu: konkurs zespołowy.
            • Adresaci konkursu: uczniowie szkół podstawowych.
            • Zadanie konkursowe: zadaniem grupy konkursowej jest wykonanie zdjęcia, na którym zostanie przedstawione hasło konkursowe. Podczas oceny prac będzie promowane kreatywne, pomysłowe i nieoczywiste podejście do zadanego tematu.
            • Technika wykonania pracy: fotografia.
            • Cele konkursu: wzbudzenie wśród uczniów kreatywności, poszerzenie ich wiedzy, zachęcenie do pracy w grupie, nauka współpracy i kompromisów.
            • Termin nadsyłania prac: do 30 listopada 2023
            • Gdzie wysłać pracę: 1) na adres: Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych, ul. Grochowska 45a, 60-277 Poznań; 2) na adres e-mail: zdjecie@trzezwyumysl.pl"

            Zdjęcia - prace zespołowe można przynieść do pedagoga szkolnego do 27 listopada 2023 r., zostaną one wysłane zbiorowo.

            Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie.

            Ilona Majkowska

          • 10 października Światowy Dzień Drzewa

          • Dnia 10 października 2023r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu świętowali Dzień Drzewa. Z tej okazji uczniowie klasy piątej wyruszyli pod opieką nauczycieli p. Barbary Kraś i Iwony Karbownik nad Przedborski Zalew na spotkanie z pracownikami Przedborskiego Parku Krajobrazowego. W plenerze odbyła się krótka prelekcja nt. Znaczenia drzew dla naszej planety, którą wygłosił p. Dariusz Sommerfeld. Uczniowie posadzili sadzonki drzew i krzewów, a następnie udali się do siedziby PPK. W miłej atmosferze podczas grillowania, uczniowie mieli okazje sprawdzić swoją wiedzę na temat gatunków drzew uczestnicząc w konkursach i zabawach. Piękne nagrody ufundowane przez pracowników parku były zachętą do dalszej pracy i podejmowania działań na rzecz przyrody.

            Historia i cel obchodów Dnia Drzewa

            Pomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce Święto Drzewa obchodzimy od 2002r. realizują je przede wszystkim stowarzyszenia ekologiczne, nadleśnictwa i placówki edukacyjne.

            Dzień Drzewa to coroczne święto, które ma na celu promowanie ochrony środowiska i wzmacnianie więzi między człowiekiem a przyrodą, zwiększenie świadomości na temat znaczenia drzew i lasów dla naszego środowiska i dobrobytu. Jest to też świetna okazja do podkreślenia roli, jaką każdy z nas może odegrać w ochronie przyrody poprzez sadzenie drzew, dbanie o istniejące lasy i odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych. Dzień Drzewa ma także na celu edukację, inspirację i zachęcenie do podejmowania konkretnych działań na rzecz ochrony środowiska w codziennym życiu.

            Znaczenie drzew

             Drzewa pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie naszej planety, bowiem wytwarzają one tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, wpływają na klimat, stanowią siedlisko i pożywienie dla licznych gatunków zwierząt. A to jedynie kilka z wielu niezwykłych właściwości drzew. Mają one istotne znaczenie dla naszego zdrowia i dobrej jakości życia. O tym jak cenne może być drzewo, przekonał się każdy, kto skrył się przed skwarem w cieniu drzewa w upalny dzień.

            I ,Ty, możesz pomagać chronić naszą planetę sadząc drzewa!

                    Barbara Kraś

             

          • DZIEŃ DRZEWA 🌳🌲

          • 10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa.

             W tym dniu dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych o tematyce ekologicznej i przyrodniczej.

             Poznały budowę i rodzaje drzew oraz dowiedziały się jak wielkie znaczenie mają drzewa dla człowieka, zwierząt i przyrody.

            Dzieci wykonały również zbiorową pracę plastyczno - techniczną pt. :

             ,, Drzewo ".

             Na koniec zajęć posadziły drzewka na placu szkolnym.

             

                Elżbieta Lizińczyk

               Halina Mikuszewska

          • Spotkanie profilaktyczne z policją

          • W dniu 29 września odbyło się w klasach 7A i 6A spotkanie z Panem dzielnicowym Andrzejem Wróblem, na którym został poruszony temat: "Konsekwencji prawnych czynów karalnych". Na pogodance profilaktycznej zostały poruszone również takie tematy jak: bezpieczeństwo w szkole i poza szkołą, cyberprzemoc - hejt, szanowanie mienia, odpowiedzialność za czyny karalne, również bezpieczna droga do szkoły - podstawowej zasady ruchu drogowego jako pieszego, rowerzysty i kierującego hulajnogą. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań prowadzącemu pogadankę.


            Pedagog szkolny - Ilona Majkowska

          • Bezpieczna droga do szkoły - spotkanie z policjantem

          • W dniu 20 września odbyły się pogadanki z Panem dzielnicowym Andrzejem Wróblem na temat "Bezpiecznej drogi do szkoły" w klasach 0A, 2A, 2B i 3A. Uczniom zostały przypomniane i utrwalone poznane znaki i zasady w ruchu drogowym. Poznali podstawowe zasady ruchu drogowego jako pieszy, jako rowerzysta (w co powinien być wyposażony każdy rower) i korzystający z hulajnogi.

             

            Organizator spotkania: Ilona Majkowska - pedagog szkolny

    • Logowanie

    • Godziny dzwonków

      Sobota 27.04.2024
    • Librus Synergia
    • Nasze media społecznościowe

    • Biuletyn informacji publicznej
    • Fiszkoteka.pl