• Współpraca i współdziałanie w zabawach z kartonami

        • Współpraca i współdziałanie w zabawach z kartonami.

           

          Lekcja przeprowadzona dnia: 27.03.2014r

           

          Konspekt lekcji wychowania fizycznego - Współpraca i współdziałanie w zabawach z kartonami.

           

          Klasa: I gimnazjum chłopcy

          Czas lekcji: 45 min.

          Miejsce: hala sportowa.

          Liczba ćwiczących: 14 osób.

          Pomoce: 10 kartonów, 2 kartony duże, 2 kartony małe, kule papierowe, kolorowe flamastry, 2 pachołki.

           

          CELE:

           

                  Umiejętności:

          Ü  Nauka ćwiczeń kształtujących w parach z przyborem nietypowym (karton),

          Ü  Nauka zabaw „Ekoratownicy”, „Odbierz przesyłkę”,

          Ü  Doskonalenie celności rzutów.

           

                 Psychomotoryczność:

          Ü  Kształtowanie sprawności koordynacyjnych,

          Ü  Kształtowanie zwinności.

           

                Wiadomości:

          Ü  Poznanie możliwości ćwiczeń i zabaw z kartonami,

          Ü  Po co zbieramy makulaturę?

          Ü  Jak mogę oszczędzać papier.

           

                Działania wychowawcze:

          Ü  Wykształcenie poczucia odpowiedzialności za stan lasu na Ziemi.

          Ü  Kształtowanie umiejętności aktywnej współpracy w parach i zespołach.

           

          Metody realizacji zadań:

          Ü  ścisła,

          Ü  zadaniowo-ścisła,

          Ü   zabawowa,

          Ü  ekspresji twórczej.

           

          Formy pracy:

          Ü  całą grupą,

          Ü  w parach,

          Ü  w zespołach.

          Treść i przebieg ćwiczeń

          Uwagi

          I Część wstępna

          1.      Zbiórka, raport, powitanie, podanie zadań lekcji.

          2.      Pogadanka na temat ochrony środowiska, zbiórki makulatury.

          3.      Zabawa rozgrzewająca „Odbierz przesyłkę”

          Na jednym końcu sali czekają na start uczennice z kartonami na drugim bez kartonów. Na sygnał startu ruszają równocześnie marszem po wyznaczonej przez n-la drodze w kształcie cyfry 8. Przekazują partnerowi z pary karton pośrodku drogi, nie zatrzymują się, kolejne okrążenia pokonują chodem sport. I biegiem.

          4.      Ćwiczenia kształtujące z kartonami w          

          parach:

          ·         Skłony T w przód, tył z przekazywaniem kartonu

          ·         Skręty T j. w.

          ·         Opady T w przód

          ·         Rzuty kartonem oburącz w przód, tył, bokiem w pozycji stojącej

          ·         Rzuty kartonem w leżeniu przodem

          ·         Rzuty stopami w siadzie przodem do siebie, w leżeniu tyłem do partnera stojącego z tyłu poprzez uniesienie nóg w górę.

          ·         Przeskoki przez karton w parach za ręce, samodzielnie, obunóż, jednonóż, rozkroczne.

          ·         Przysiady w parach trzymając karton.

          ·         Unoszenie kartonu jak najwyżej w górę przy ścianie.

          ·         Przechodzenie przez rozłożony karton jak przez szarfę od dołu oraz od góry.

          ·         Wspólne budowanie tunelu z kartonów i przechodzenie przez niego.

          5.      Zabawa masowa „Ekoratownicy” – 3 berków łapie uczestników zabawy (latające papierki), zberkowanie oznacza, że stajemy się wyrzuconymi, papierowymi śmieciami (leżenie lub przysiad z powyginanymi nogami i rękami). Po sali poruszają się trzej ekoratownicy (każdy porusza się będąc wewnątrz kartonu). Podbiegają do „śmieci”, pozwalają wejść do swojego kartonu, zabierają do fabryki papieru (materac na środku sali), gdzie śmieci poddawane są ponownemu przetworzeniu. Uratowane śmieci ponownie stają się latającymi papierkami. Ekoratownik, który uratuje najwięcej śmieci zostaje wyróżniony.

           

           

               

           

          Ustawienie w szeregu

           

          Uczniowie dobierają się w pary, 1 karton na parę

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Ustawienie w parach tyłem do siebie.

           

           

           

          W parach przodem do siebie.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Rozsypka .

          II Część główna

          1.      Malowanie haseł, symboli ekologicznych związanych z ochroną lasów      

                flamastrami na kartonach.

          2.      Ćwiczenia kształtujące strumieniem w            

          ruchu:

          ·         Bieg slalomem pomiędzy kartonami

          ·         Bieg z obieganiem kartonów

          ·         Bieg z zadaniem dodatkowym przy kartonie np. przysiad, pompka

                      Bieg z przeskakiwaniem przez kartony

          3.      Wyścigi w rzędach:

          ·         Rzuty kulami papierowymi do kartonów różnej wielkości, trafienie w duży karton – 1 pkt., w mały – 2 pkt.

          ·         Wyścig samochodów: bieg w kartonie z obiegnięciem pachołka

          ·         „Sadzenie ziemniaków” – bieg, wkładanie kul papierowych do kartonów, bieg po linii prostej do mety, następny zawodnik wyjmuje kule i podaje następnemu.

          ·         Bieg z przeskakiwaniem przez kartony

           

          Ustawienie w kole

           

           

          Podział na 2 zespoły

          III Część końcowa

          1.      Uspokojenie organizmu, omówienie lekcji pod kątem realizacji zadań

          2.      Podsumowanie wyników wyścigów w rzędach, wyróżnienie zespołu, par najlepiej współpracujących ze sobą.

          3.      Zabawa uspokajająca – wspólne budowanie piramidy z kartonów.

          4.      Zbiórka, uporządkowanie sprzętu, wyniesienie kartonów na makulaturę.

           

           

          Ustawienie w kole

           

           

           

           

           

           

          Ustawienie w szeregu