• Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy

        • Projekt „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” jest odpowiedzią na konkurs ogłoszony wiosną 2008 roku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

          Koncepcja projektu oparta jest na założeniu, że każde dziecko jest zdolne, a zadaniem nauczyciela jest te zdolności dostrzec, rozwijać i wspierać. Rolą dorosłego jest stać się przewodnikiem dziecka oraz zadbać o to, aby nauka była radosną przygodą, a nie uciążliwym obowiązkiem.

          Głównym celem projektu jest wdrażanie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów, z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia. Jest on oparty na koncepcji amerykańskiego psychologa i neurologa H. Gardnera i zgodnie z jego tezą dziecko posiada 8 typów inteligencji: językową, ruchową, matematyczno-logiczną, wizualno-przestrzenną, przyrodniczą, muzyczną, interpersonalną, intrapersonalną. Wszystkie inteligencje są równouprawnione, żadna nie jest ważniejsza od innej.

          Dziecko rozwija własny potencjał intelektualny, buduje motywację do nauki, korzysta ze środków dydaktycznych, dostaje szansę lepszego startu szkolnego.

          W roku szkolnym 2009/2010 uczniowie klasy II b brali udział w realizacji projektu. Projekt prowadziła Pani wychowawczyni Bożena Ryszka. Okres I etapu kształcenia jest okresem szczególnym, gdyż pierwsze lata doświadczeń szkolnych decydują o przyszłych losach dziecka. Ten projekt stworzył warunki wszechstronnego rozwoju dziecka, kreatywność, ciekawośćci poznawczej i otwartości na wiedzę. Współpraca nauczyciela wychowawcy z rodzicami polegała na:

          enlightenedwzbogaceniu wiedzy rodziców o istocie wielokierunkowego rozwoju ich dziecka;

          enlightenedzinegrowaniu działań domu rodzinnego i szkoły, aby zapewnić dziecku właściwe warunki dla rozwoju jego mocnych stron i budowania wysokiej samooceny;

          enlightened podjęciu wspólnych działań, by wyeliminować czynniki utrudniające naukę dziecka.

           Wychowawczyni klasy Pani Bożena Ryszka bardzo gorąco dziękuje wszystkim rodzicom za zaangażowanie  podczas realizacji projektu oraz za uszycie strojów na przedstawienie. Ogromne podziekowanie składa również dla pani Małgorzaty Juzali  za dekorację sali na występ oraz dla pani Małgorzaty Błońskiej za oprawę muzyczną.

          W dniu 19 grudnia 2009 roku odbyła się uroczysta prezentacja efektów zakończona inscenizacją pt. „Na ratunek lasom”.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.