• Edukacja wczesnoszkolna - 18 luty 2011

• Nauczyciele naszej szkoły, mając na uwadze dobro ucznia systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje. Jednym ze sposobów doskonalenia zawodowego jest dzielenie się doświadczeniem w pracy dydaktyczno- wychowawczej z innymi. Lekcje otwarte  są doskonałą ku temu okazją. Pozwalają na  wymianę spostrzeżeń, wzbogacają warsztat pracy nauczycieli. Dostarczają  cennych uwag wypływających z obserwacji pracy kolegów. Zajęcia otwarte uatrakcyjniają codzienne życie uczniów. Dla jednych są doskonałą okazją do popisania się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami, dla innych okazją do pokonania nieśmiałości, co z całą pewnością wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka. Jedno jest pewne wszystkim dostarczają wielu pozytywnych wzruszeń.

W dniu 18 II 2011 r. w klasie I a PSP w Przedborzu odbyły się taki zajęcia , do których scenariusz przygotował zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Zajęcia te przeprowadziła kol. Monika Wysocka.  Na trzecią godzinę lekcyjną do sali nr 1 oprócz uczniów i wychowawczyni przybyli: pani dyrektor szkoły Henryka Cieciura,  panie nauczycielki: Lucyna Orłowska, Jolanta Strojkowska, Elżbieta Lizińczyk, Dorota Wyciszkiewicz, Halina Wilk i Anna Żak, która pełniła również rolę fotoreportera.

Głównym celem lekcji było wprowadzenie literki p, P. W klasie 1 literki wprowadza się przez 8 miesięcy, to powoduje, że proces ten może stać się nużący dla ucznia. Nauczyciele zespołu edukacji wczesnoszkolnej podejmują próby zapobiegania temu niekorzystnemu zjawisku. Jedną z takich prób postanowili zaprezentować na lekcji otwartej wplatając w tok metodyczny lekcji wątek „detektywistyczny”. Scenariusz zajęć zakładał, że literka p zaginęła, a podejrzanym o jej porwanie został wyraz parasol. Dzieci w celu odszukania literki musiały przesłuchać wyraz (dokonać analizy i syntezy), rozwiązać zagadkę oraz wykonać szereg czynności wynikających „z konieczności przeprowadzenia śledztwa.” W trakcie zajęć  okazało się jednak, że literka p nie została porwana, ale zwyczajnie postanowiła poszaleć dlatego popędziła na plażę. W taki  nietypowy sposób uczniowie poznali kształt pisanej i drukowanej litery p.

Uczniowie klasy I a zaprezentowali się wspaniale. Byli bardzo aktywni na zajęciach. Pracowali wytrwale i z wielkim zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania, dlatego można uznać, że lekcja zakończyła się sukcesem.