• DZIEŃ ZIEMI W KL.0A

          • Nasze działania:

            - wykonanie prac plastyczno -technicznych  ; wiosenne drzewa, globusik-kula ziemska
            z serduszkami, plakat  z materiałów  ekologicznych;

            - sadzenie nowych roślinek;

            - udział w VII edycji akcji  #SprzątamyDlaPolski.


            Głównym celem tych  przedsięwzięć jest skuteczna walka z zanieczyszczeniami terenów zielonych oraz uświadamianie  dzieci,  jak dbać o najbliższe otoczenie- planetę Ziemię .

             

            Grażyna Włoch

          • #SprzątamyDlaPolski

          • #SprzątamyDlaPolski
            Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu pod czujnym okiem pracowników Przedborskiego Parku Krajobrazowego, Pani dyrektor Justyny Nicoś oraz nauczycieli Pani Barbary Kraś, Grażyny Włoch, Iwony Karbownik po raz kolejny mieli możliwość zjednoczyć się pod znakiem troski o środowisko biorąc udział w VII edycji akcji #SprzątamyDlaPolski.
            Głównym celem tego przedsięwzięcia jest skuteczna walka z zanieczyszczeniami terenów zielonych, takich jak lasy, parki i skwery.
            Uczestnicy akcji wysprzątali park miejski oraz teren nad rzeką Pilicą, a więc cel został osiągnięty!

             

            Iwona Karbownik
            Barbara Kraś

          • 22 kwietnia 2024 - Dzień Ziemi

          • 22 kwietnia 2024  Dzień Ziemi

            Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego
            w Przedborzu

            Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska.
             Hasło tegorocznej edycji Dnia Ziemi: „Planeta kontra tworzywa sztuczne ”.
             Earthday.org żąda zmniejszenia produkcji WSZYSTKICH tworzyw sztucznych o 60% do 2040 r.
            Każdy z nas może przyczynić się do osiągniecia tego celu, poprzez zmniejszenie korzystania z tworzyw sztucznych w naszym codziennym życiu)

            Statystyczny Polak rocznie korzysta z około 400 opakowań foliowych. Co się z nimi później dzieje? Wiele z nich niestety trafia do środowiska naturalnego. Z raportu Programu Środowiskowego ONZ wynika, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Dlatego tak ważna jest edukacja i działanie!

            Foliówka porzucona w lesie czy na ulicy rozkłada się od 100 do 500 lat. Wnika w glebę i przenika do wód podziemnych. Staje się cichym trucicielem nas wszystkich przez wiele lat. To już nie tylko problem estetyczny. Często zużyte plastikowe torby są wywożone do lasów, stanowiąc pułapki dla drobnych zwierząt. Wabią je resztki pokarmów. Wiele organizacji podejmuje działania, aby zapobiegać gromadzeniu dzikich wysypisk śmieci i  usuwanie ich z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 100 tys. m3 śmieci. Niestety tylko 8 proc. używanego przez nas plastiku jest poddawane recyklingowi.  Rocznie na świecie porzucamy od 500 mld do jednego biliona reklamówek. Te, które trafiają w ciągu roku na polskie wysypiska, ważą ok. 55 tysięcy ton. Niestety większość z nich nie jest poddawana recyklingowi. Zamiast tego jest porzucana, a duża część tej masy trafia do wód. Następstwem jest stopniowe rozdrabnianie plastiku aż do formy tzw. mikroplastiku, który jest tak powszechny, że znajduje się już nawet w naszym jedzeniu. Dosłownie jemy plastik, który wcześniej wyrzuciliśmy.
            Dlatego właśnie każdego roku uczniowie naszej szkoły podejmują działania mające na celu podnoszenie świadomości  na temat źródeł zanieczyszczenia naszej planety i metod zapobiegania.

            Z okazji Dnia Ziemi zorganizowaliśmy w naszej szkole:
             -prelekcję pt.” Źródła i skutki zanieczyszczeń atmosfery”, którą wygłosili uczniowie klasy 7a,
            -konkurs plastyczny Dbam o Ziemię, którego celem było pokazanie piękna naszej planety
            -akcję sprzątania śmieci nad nasza piękną rzeką Pilicą wraz z pracownikami Przedborskiego Parku Krajobrazowego.
            -przedstawienie „ Sąd nad człowiekiem”
                                                                                                                           Barbara Kraś
                                                                                                                          Iwona Karbownik

          • WYCIECZKA DO MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE

          • 16 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy IV b wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Narodowego w Warszawie, która była nagrodą za udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Spotkania ze Sztuką” organizowanym przez Fundację PGE.

            Indywidualną nagrodę w konkursie otrzymał Fabian Mularczyk za wykonanie kopii obrazu Józefa Chełmońskiego pt.”Kuropatwy na śniegu”. Oryginał tego obrazu oraz wiele innych znanych dzieł sztuki polskiej XIX wieku uczniowie mieli okazję zobaczyć podczas wizyty w muzeum.

            Obejrzeli również Kolekcję Sztuki Egipskiej oraz wzięli udział w bardzo ciekawej lekcji: „W Egipcie Faraonów”. Dowiedzieli się między innymi: Co znajdowało się w piramidach? Dlaczego Egipcjanie mumifikowali ciała zmarłych? Jak i kiedy odczytano hieroglify? Każdy z uczniów mógł na własne oczy zobaczyć prawdziwą mumię oraz zapisać swoje imię używając pisma hieroglificznego. Poruszane tematy budziły duże zainteresowanie.

            Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Placu Zamkowego z Kolumną Zygmunta i Zamkiem Królewskim. Następnie Rynek Starego Miasta, gdzie po środku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki.

            Uczniowie pełni wrażeń późnym wieczorem wrócili do domu.

             

            Małgorzata Morawiec

          • #sadziMy

          • Dnia 12 kwietnia klasa 3B uczestniczyła w akcji #sadziMy i otrzymała od Nadleśnictwa Przedbórz sadzonki drzew.

            Ewelina Łabendowicz

          • #sadziMY

          • Dnia 12 kwietnia Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu przyłączyła się do akcji #sadziMY- wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Klasa 6a wraz z nauczycielem geografii otrzymała od pracowników Nadleśnictwa Przedbórz sadzonki świerka, brzozy, jarzębu i derenia.
            Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.
            Sadźmy!
            Opr. i zdj. Iwona Karbownik

          • Wystawa „Skarby Ziemi”

          • W piątek 12 maja uczniowie naszej szkoły mogli wysłuchać ciekawej prelekcji i obejrzeć przepiękne okazy kamieni i minerałów z kolekcji Stanisława Jantura. Tematyka pokazu okazała się bardzo ciekawa i uczniowie podziwiali niespotykane okazy agatów, krzemienia pasiastego, lapis lazuli, kalcytów, ametystów, malachitu, kwarcu i wiele innych. Wysłuchali także opowieści autora na temat budowy geologicznej Ziemi oraz o kolekcjonerskiej jego pasji. Nabyta wiedza jest tym bardziej przydatna, ponieważ poruszana tematyka pokrywa się z materiałem realizowanym na lekcjach.
            Opr. i zdj. Iwona Karbownik

          • Konferencja z doradztwa zawodowego

          • We wtorek 9 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyła się konferencja „Moja kariera. Planuję, decyduję, działam” skierowana do uczniów z klas siódmych i ósmej oraz uczniów z LO w Przedborzu. Celem wydarzenia było pobudzenie młodzieży do myślenia o przyszłości zawodowej oraz ułatwienie jej podjęcia decyzji związanych z wyborem zawodu i kierunkiem dalszego kształcenia.   Konferencję otworzyła Pani Grażyna Strojkowska – dyrektor szkoły, która powitała wszystkich uczestników, gości, nauczycieli, uczniów a następnie skierowała do młodzieży słowa wsparcia w planowaniu kariery zawodowej. Po części oficjalnej, Pani Halina Mikuszewska – szkolny doradca zawodowy, poprowadziła dalszą część konferencji. Jako pierwsza wystąpiła Pani Justyna Wieczorek- doradca zawodowy PUP w Radomsku z tematem: „Zawody przyszłości”. Drugim prelegentem była Pani Kinga Barczyńska – edukator Nadleśnictwa Przedbórz, która omówiła pracę w zawodach branży leśnej. Rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomsku – Pan Dariusz Kaczmarek omówił procedury naboru, wymagane predyspozycje oraz specyfikę pracy w zawodzie policjant. Pani psycholog Ewelina Bienias omówiła temat: „Siła motywacji”. Ostatnim punktem konferencji była prezentacja oferty edukacyjnej Liceum Ogólnokształcącego w Przedborzu, której dokonali uczniowie pod kierunkiem Pani Eweliny Augustik. Na podsumowaniu konferencji skierowano podziękowania do wszystkich osób biorących udział w wydarzeniu, dyrekcji, prelegentów, nauczycieli oraz uczniów. Konferencję zorganizowała i koordynowała Pani Halina Mikuszewska. Zdjęcia: Małgorzata Gielec, PUP Radomsko

          • Warsztaty w Muzeum Ludowym Ziemi Przedborskiej

          • W tygodniu poprzedzającym Niedzielę Palmową, uczniowie biorący udział w zajęciach świetlicy szkolnej odwiedzili Muzeum Ludowe Ziemi Przedborskiej. Uczestniczyli tam w warsztatach robienia palemek wielkanocnych. Wycieczka odbyła się w pierwszym dniu wiosny, dlatego dzieci przyniosły do Muzeum zrobioną wcześniej w świetlicy Marzannę. Po zajęciach uczniowie otrzymali słodkie prezenty.

             

            Joanna Rutowicz

          • Lekcje kulturowe z języka angielskiego w klasach: 1A, 1B, 2B, 3B z wykorzystaniem narzędzi TIK oraz techniki grywalizacji

          • W dniach 25.03.2024 r. - 27.03.2024 r. odbyły się lekcje kulturowe z języka angielskiego na temat Świąt Wielkanocnych w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii. Dzieci poznały nowe słownictwo dotyczące świąt oraz miały możliwość przećwiczenia słówek z wykorzystaniem monitora interaktywnego/tablicy interaktywnej oraz gier/quizów. Lekcjom towarzyszyły również piosenki wielkanocne.


            Marcin Ryszka

             

            Klasa 1A

            Klasa 1B

            Klasa 2B

            Klasa 3B

          • Biologia na talerzu w świątecznym wydaniu

          • Uczniowie klas 4-8 Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu na lekcji biologii i przyrody wykonywali prace przedstawiające motywy roślinne i zwierzęce wykorzystując produkty spożywcze. Prace były bardzo piękne i smaczne.

             

            Barbara Kraś

          • Wielkanoc

          • Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze spośród wszystkich świąt chrześcijańskich. Upamiętnia mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Klasy VIb i IVa przygotowały na zajeciach języka polskiego kartki z życzeniami, a zatem Wesołego Alleluja!!!

            Ewa Woźniak

          • Światowy Dzień Wody – 22 marca

          • To jedyna taka chwila w roku, kiedy świat jednoczy się wokół wody. To okazja nie tylko do świętowania, ale i do zastanowienia się nad tym ile i do czego zużywamy wodę? Czy wykorzystujemy ją z rozwagą? Jakie ona ma znaczenie dla nas, roślin, zwierząt i całego ekosystemu. Warto, abyśmy wszyscy docenili jej wartość i rolę w naszym życiu. Każdy z nas bez względu na dzień może rozpocząć działania zmierzające do jej oszczędzania i zachęcić do tego innych.

            W ramach Światowego Dnia Wody na lekcjach geografii zostały zrealizowane tematy związane z wodą. Uczniowie dowiedzieli się jakie znaczenie ma woda  w życiu człowieka oraz środowisku, jak wygląda mechanizm obiegu wody        w przyrodzie, jak woda trafia do naszych domów i jest zdatna do picia oraz jak oszczędzać wodę. Uczniowie prowadzili dyskusję na temat „Dlaczego nasz organizm potrzebuje wody?”, „Jakie właściwości ma woda?”, wykonali plansze edukacyjne i lapbooka, które zostały wystawione na głównym holu budynku gimnazjum, a także obejrzeli filmy pt. „Czy czeka nas największa susza od lat”  i „Wielka tajemnica wody”.

            Opr. Iwona Karbownik